دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

دانستنی های عمومی

 | تاریخ ارسال: 1396/3/1 | 

12توصيه جهت جلوگيری از قرارگيری در معرض امواج موبايل:

  در حال حاضر در جهان حدود 9/1 ميليارد نفر از تلفن همراه استفاده می‌کنند و اين آمار در آمريکا فقط به 220 ميليون نفر می‌رسد. تصورش را بکنيد ما در چه دنيايی از امواج تلفن‌های همراه زندگی می‌کنيم. پژوهشگران دانشگاه صنعتی اميرکبير به تازگی با هدف بررسی خطرات احتمالی امواج الکترومغناطيسی تلفن همراه، آثار اين امواج بر بافت‌های مغز و جمجمه‌ را مدل‌سازی کرده‌اند....

به گفته دکتر رضا صراف، عضو هيات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه اميرکبير و مجری اين طرح، ميزان جذب امواجی که از تلفن همراه به سمت گوش می‌آيد، با توجه به فاصله تلفن همراه از گوش و فرکانس موج متفاوت است. به طور معمول بيش از 70 درصد امواج به‌وسيله بافت جمجمه و مغز جذب می‌شود و به شکل انرژی حرارتی درمی‌آيد. صراف با اشاره به نتايج اين مطالعه می‌گويد: «اگرچه عوامل گوناگونی از جمله فاصله تلفن همراه از گوش و ميزان فرکانس در جذب امواج موثر هستند اما اثر زيانبار صحبت بی‌وقفه با تلفن‌های همراه آشکار و بديهی است.» حتما شما هم نمی‌خواهيد با صحبت‌های طولانی با تلفن همراه تحت تاثير امواج خطرناک اين تلفن‌ها قرار بگيريد. در اين صورت چون نمی‌شود استفاده از تلفن همراه را کنار گذاشت، بايد بدانيد که چگونه می‌توانيد اين آثار زيانبار را ضمن استفاده از تلفن همراه‌تان کاهش دهيد:

1-مدت زمان مکالمه‌تان را کاهش دهيد: بهترين راهکار اين است که مدت زمان تماس و مکالمه با تلفن همراه‌تان را کاهش دهيد. مطالعات نشان می‌دهد که اگر شما بيش از دو دقيقه با تلفن همراه صحبت کنيد، امواج مغزی شما تحت تاثير امواج تلفن همراه قرار می‌گيرد.

2-کودکان فقط در مواقع اورژانس: اين به‌هيچ وجه درست نيست که کودکان يک تلفن همراه مخصوص خودشان داشته باشند چون مغز کودکان در حال رشد است و اثر امواج تلفن همراه بر آن بيشتر است. بهتر است کودکان جز در موارد اورژانس با تلفن‌ همراه خود صحبت نکنند.

3-تلفن همراه را در جيب شلوارتان و يا روی کمر بندتان قرار ندهيد: بهتر است تلفن همراه را در جيب شلوارتان قرار ندهيد چون بافت‌های بخش پايينی بدن بيشتر از بافت‌های سر و صورت، اشعه‌های مضر تلفن همراه را جذب کرده و آسيب می‌بينند. نتايج يک مطالعه نشان می‌دهد مردانی که تلفن همراه را در جيب شلوارشان قرار می‌دهند تعداد اسپرم‌هايشان 30درصد کاهش پيدا می‌کند.

4-اول بگذاريد ارتباط برقرار شود: اگر شما از هدست يا گوشی استفاده نمی‌کنيد وقتی شماره می‌گيريد اجازه دهيد اول تلفن همراه‌تان وصل و ارتباط با طرف مقابل برقرار شود سپس آن را روی گوش‌تان قرار دهيد در اين صورت تحت اشعه مضر کمتری قرار می‌گيريد. شما می‌توانيد برقرار شدن ارتباط را روی صفحه تلفن همراه‌تان ببينيد.

5-تلفن همراه‌تان را داخل پوشش‌های فلزی و محفظه‌های دربسته فلزی قرار ندهيد: برای موبايلتان پوشش‌های فلزی نخريد و آن را درون بسته‌های فلزی دربسته قرار ندهيد. اين محفظه‌های فلزی مانند يک گيرنده عمل کرده و اثر امواج تلفن همراه را که به سمت بدن شما می‌آيند تشديد می‌کنند.

6-تلفن همراهی با ميزان اِس.اِی.آر پايين‌تر (تلفن همراهی با جذب پايين اشعه برای بدن) بخريد: هنگام خريد تلفن همراه به ميزان
اِس.اِی.آر آن توجه کنيد. اين عدد به‌‌طور‌معمول به وسيله شرکت سازنده تلفن همراه روی گوشی و يا کاتالوگ آن درج می‌شود و نشان می‌دهد که هنگام استفاده از تلفن همراه چه مقدار از امواج جذب بدن شما می‌شود. هرچه اين عدد در يک گوشی تلفن همراه پايين‌تر باشد آن گوشی ايمن‌تر است و بيشتر شما را از آثار مخرب اشعه‌های تلفن همراه مصون نگه می‌دارد.

7-از هدست استفاده کنيد: برای اينکه امواج تلفن همراه هنگامی که آن را روی گوش&zw
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 406 بار   |   دفعات چاپ: 51 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر